pixel facebooka

Sprawdź czy odrobiłeś lekcje po wiosennej fali COVID

with Brak komentarzy

Mona Lisa i covidPrzyszła jesień, rosną słupki zachorowań covid a wraz z nimi wracają znane nam już dobrze obostrzenia. Nadchodzący czas może budzić w nas wiele niepokoju i niepewności, dlatego warto sprawdzić, na ile odrobiliśmy lekcje po wiosennej pierwszej fali pandemii. Tak, lekcje - bo przecież obecna sytuacja nie jest już dla nas całkiem nowa . Z powodzeniem możemy wykorzystać to, czego nauczyliśmy się wiosną. Zatem nie dajmy się zwariować i przypomnijmy, co możesz zrobić, aby w tym czasie zadbać o siebie.

 

Zatrzymaj się na chwilę

To OK myśleć to, co myślisz. To OK. czuć to, co czujesz. Najważniejsze teraz jest to, co zdecydujesz się zrobić z tymi emocjami. Zapytaj się zatem co czujesz? I jak możesz wykorzystać ten ładunek emocjonalny? Będziesz rwać włosy z głowy czy poszukasz konstruktywnego wykorzystania emocji? Wybór należy do Ciebie.

Skup się na tym, co niezmienne [pomimo covid]

Może to się wydawać ciężkie w sytuacji, kiedy masz poczucie, że cały świat się zmienia. Rozejrzyj się wokół i wylistuj rzeczy, do których będziesz mógł wrócić w chwili poczucia utraty kontroli. Zacznij od prostych czynności jak zaplanowanie posiłków i czasu na sen i wypoczynek. Potem pomyśl o swoich umiejętnościach, które możesz wykorzystać w tej sytuacji, aktywności, których możesz się podjąć i relacji, w których możesz szukać oparcia. Wszystko to pomoże Ci mocniej stanąć na ziemi i poczuć, jak wiele jest w zasięgu twojej kontroli.

Bądź z bliskimi

Tak jesteśmy skonstruowani jako ludzie, że potrzebujemy kontaktu z innymi. Relacje z bliskimi dają nam poczucie bezpieczeństwa i poprawiają poczucie własnej wartości. Dlatego pamiętaj, aby w tym trudnym czasie covid zadbać o relacje. Spotkanie twarzą w twarz nie jest jedyną opcją – wykorzystaj Zoom (czy podobne aplikacje) do spotkań z przyjaciółmi, zadzwoń do dziadków, pomachaj sąsiadowi z balkonu.

Bądź ciekawy jak dziecko

A gdyby tak z tych zmian mogło wyniknąć też coś dobrego i konstruktywnego? To co by to było? Wyobraź sobie, że jesteś jak dziecko dopiero uczące się świata. Przyjrzyj się temu, co dzieje się wokół. Dziecko obserwuje z ciekawością otaczający je świat i uczy się w nim funkcjonować. Podobnie Ty możesz rozejrzeć się dookoła z otwartością i zastanowić jakie możliwości masz przed sobą? Przypomnij sobie, które z Twoich umiejętności okazały się szczególnie przydatne podczas wiosennej fali covid i w jakich sytuacjach. Pomyśl też jakie nowe umiejętności wówczas zdobyłeś i w jaki sposób możesz je teraz wykorzystać.

Jedz zdrowo i bądź aktywny

Jeśli spędzasz więcej czasu w domu, to może być doskonała okazja do wprowadzenia kilku pozornie drobnych zmian w Twoim życiu, które jednak długofalowo mogą zrobić wiele dobrego. Może spróbujesz jeść trochę zdrowiej niż zazwyczaj? Weź książkę kucharską, która kurzy się na półce i poszukaj prostych przepisów z wykorzystaniem świeżych składników i poeksperymentuj. A może potraktujesz ten czas jako okazję do zwiększenia swojej aktywności fizycznej? Możliwości jest ogrom: streaching, spacery, ćwiczenia wykonywane na krześle w przerwach od pracy, bieganie po schodach. Pomyśl, jak konstruktywnie możesz wykorzystać czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy.

Więcej o dbaniu o swoje podstawowe potrzeby w dynamicznie zmieniającym się świecie znajdziesz TUTAJ.

Daj się ponieść

Pomyśl o aktywności, która całkowicie Cię pochłania, gdy się nią zajmujesz. Co sprawia, że jesteś w pełni zaangażowany, że czujesz tzw. flow i wszystko inne przestaje istnieć i mieć znaczenie? Może to być świadome praktykowanie uważności, bardzo absorbujące hobby, albo zwykłe bujanie w obłokach. Pozwolenie, aby taka aktywność nas pochłonęła – regularne lub doraźnie po stresującym wydarzeniu – sprawia, że nasze negatywne myśli są zatrzymane i odsunięte na bok.

Bądź na bieżąco ale nie przesadzaj

Sprawdź aktualne obostrzenia dotyczące covid obowiązujące w miejscu, w którym w tym momencie przebywasz. Dowiedz się, jak możesz się przemieszczać poza domem, kiedy zrobić zakupy, czy jak działają firmy i instytucje, z którymi współpracujesz lub w których chcesz coś załatwić. Informacje te sprawdzaj w wiarygodnych źródłach i nie spędzaj zbyt dużo czasu na czytaniu ich analiz i interpretacji – 10 minut dziennie to czas w zupełności wystarczający, aby zorientować się, co się zmieniło od wczoraj. Zbyt długi czas poświęcany na zagłębianie się w szczegóły, na które nie masz wpływu może potęgować pojawienie się lęku, obaw, strachu, frustracji. Nie daj się wciągnąć w pętlę negatywnych myśli.

Śmiej się

Śmiejąc się dotleniasz organizm, rozładowujesz stres i zwiększasz odporność. Dlatego szczególnie teraz istotne jest, aby zadbać o rzeczy, które będą dla nas powodem do uśmiechu i śmiechu. Znajdź w swoim kalendarzu czas, aby przeczytać, obejrzeć czy zrobić coś, co Cię bawi.

Zostaw Komentarz