pixel facebooka

Najczęstsze obawy przed wizytą u coacha / psychologa / psychoterapeuty

with Brak komentarzy

coach psycholog co teraz

Czasem przychodzi w naszym życiu taki moment, kiedy mamy poczucie, że trudno będzie nam dalej poradzić sobie z jakimś wyzwaniem samodzielnie. Poczucie przytłoczenia, kumulacja różnych wydarzeń, wyjątkowo trudny czas lub przeżywane cierpienie może sprawić, że zaczynamy rozważać konsultacje psychologiem, coachem lub psychoterapeutą. Jeśli jest to nasze pierwsze spotkanie z tego typu ekspertem, naturalne jest, że pomysł ten może budzić w nas różne obawy. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

 

Boję się tego, co pomyślą o mnie znajomi

Sięganie po profesjonalne wsparcie psychologiczne staje się coraz bardziej rozpowszechnione. Mamy coraz większą świadomość, że w różnych momentach życia możemy się spotkać z sytuacjami, w których potrzebujemy pomocy w tym zakresie. Szczególnie w obliczu pandemii, kiedy mierzymy się z dodatkowymi trudnościami, korzystanie z tego typu pomocy coraz szerzej zaczyna być postrzegane jako odpowiedzialne działanie, na równi z wizytą lekarską czy poradą prawną. Jeśli czujesz, że trudno jest Ci zmierzyć się z jakimś wyzwaniem samodzielnie i potrzebujesz pomocy profesjonalisty – nie bój się po taką pomoc sięgać.

 

Inni mają większe problemy i jakoś sobie sami radzą

Inni, jak sam widzisz, są inni. Tylko Ty wiesz dobrze, jak się teraz czujesz, z czym się mierzysz, z czym sobie radzisz a z czym nie. Dlatego to Ty, a nie ktoś inny, możesz stwierdzić, czy potrzebujesz pomocy profesjonalisty – bez względu czy będzie to psycholog, psychoterapeuta czy coach. Jeśli czujesz, że taka pomoc będzie dla Ciebie przydatna, nie porównuj swojej sytuacji z innymi. Jest to decyzja, która dotyczy Ciebie, dlatego podejmij ją samodzielnie.

 

Nie chcę rozgrzebywać tego tematu 

Owszem, spotkanie z profesjonalistą ds. zdrowia psychicznego może być pod tym kątem niewygodne. Powrót do trudnego wydarzenia, zmierzenie się z emocjami czy rozmowa o skomplikowanej relacji zmuszają nas do otwarcia się, przyjrzenia się pewnym sytuacjom na nowo i przeanalizowania ich. W zależności od tego z jakim wyzwaniem się mierzysz i do jakiego eksperta (psychologa, coacha, psychoterapeuty) się udasz – „rozgrzebywanie” tematu będzie bardziej lub mniej intensywne. Pamiętaj, że ekspert, do którego się udasz nie prowadzi spotkania w taki sposób, aby zrobić Ci na złość, ale aby wesprzeć Cię w rozwiązaniu Twojej trudności – zaufaj jego doświadczeniu.

 

Ale jak mam opowiadać komuś obcemu o czymś takim? 

To bardzo popularna obawa. Przecież psycholog/coach/terapeuta jest dla mnie zupełnie obcą osobą – w jaki sposób mam się przed nim otworzyć i rozmawiać o tak osobistych rzeczach? Wbrew pozorom dzięki temu, że profesjonalista, do którego się udałeś, nie poznał Cię wcześniej, będzie w stanie pomóc Ci bardziej obiektywnie spojrzeć na trudności, z którymi się mierzysz. Pamiętaj, że to wyszkolony i doświadczony ekspert, przygotowany do rozmowy nawet na bardzo wrażliwe tematy i gotowy udzielić Ci pomocy.

 

A co będzie jeśli się rozpłaczę?

To się rozpłaczesz. Kropka. Szukając profesjonalisty ds. zdrowia psychicznego warto wybierać osoby doświadczone. Wtedy masz pewność, że Twój ekspert jest przygotowany na taką sytuację i doskonale będzie wiedział, co zrobić i jak dalej poprowadzić spotkanie. W swoim doświadczeniu niejednokrotnie spotkał się z różnymi reakcjami emocjonalnymi swoich klientów, w tym z płaczem.

Zostaw Komentarz