pixel facebooka

Praca zdalna – jak nie zwariować?

with Brak komentarzy

praca zdalnaJeśli praca zdalna pojawiła się w Twoim życiu już wiosną – dla przypomnienia. 

Dla tych, którzy teraz zaczynają swoją przygodę z home office – uczcie się z doświadczeń tych, którzy postawili już pierwsze kroki w tym temacie.

Dla wszystkich – aby pamiętać, jak pracować zdalnie i nie zwariować.

A jeśli ogarniesz kwestie organizacyjne, pamiętaj również, aby w tym szczególnym czasie zadbać o siebie. Jak to zrobić? Zacznij od przeczytania wskazówek, które znajdziesz TUTAJ.

 

GDZIE PRACUJĘ 

W biurze to Twój pracodawca dbał o, aby miejsce Twojej pracy było ergonomiczne. W praktyce niewielu z nas może się pochwalić wygodnym domowym gabinetem, w którym można się zamknąć i w spokoju pracować. Ale praca zdalna nie zwalnia nas z obowiązku zadbania o nasze miejsce pracy i wydzielenie go z przestrzeni codziennej. W ten sposób łatwiej będzie Ci skoncentrować się na zadaniach, a symboliczne przyjście do pracy lub wyjście z niej pomoże zadbać o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. 

Dlatego jeśli należysz do szczęściarzy, którzy mogą zorganizować swoje domowe biuro używając biurka lub stołu – korzystaj z takiego rozwiązania, a Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, pomyśl, jak możesz wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz, aby nie nadwyrężać swojego kręgosłupa. Przykład? Jeśli pracujesz na fotelu czy kanapie, rozważ skorzystanie ze stolika pod laptop lub podstawki, którą będziesz mógł położyć na kolanach. Dobrym nawykiem jest również wstawanie i chodzenie po pokoju podczas każdej rozmowy telefonicznej.

 

CO MNIE OTACZA

Gdy już wybierzesz odpowiednie miejsce do pracy, w którym będziesz się czuć komfortowo i w którym Twój kręgosłup będzie bezpieczny, rozejrzyj się dookoła. 

Co znajduje się za Tobą? Dlaczego o to pytam? Jeśli w pracy korzystasz ze spotkań on-line z włączoną kamerką, Twój rozmówca będzie widział właśnie to, co jest za Twoimi plecami. Dlatego warto sprawdzić co np. odbija się w lustrze, które masz za sobą.

Co znajduje się obok Ciebie? Jeśli znajdziesz zieloną roślinę w zasięgu wzroku – gratuluję. Sama obecność roślin sprawia, że powietrze jest lepiej filtrowane i nawilżone. A jeśli dodatkowo od czasu do czasu oderwiesz wzrok od monitora i spojrzysz na rośliny zadziała to na Ciebie relaksująco, przyniesie ulgę Twoim oczom i sprawi, że praca zdalna stanie się odrobinę przyjemniejsza.

 

CO MNIE ROZPRASZA

Aby móc się w pełni skoncentrować, zaplanuj swoją pracę w blokach, w których nic nie będzie Cię rozpraszać. W miarę możliwości wyłącz powiadomienia z mediów społecznościowych i informacje o przychodzących mailach, a telefon odłóż, aby znajdował się poza zasięgiem rąk czy wzroku.

Rozpraszają Cię sąsiedzi, którzy postanowili wyremontować mieszkanie? Hałasy możesz zniwelować muzyką i dobrymi słuchawkami.

 

KIEDY PRACUJĘ

Na ile to możliwe, pracuj w stałych godzinach. Nawet jeśli swój dzień pracy dzielisz na części, niech będą one rozłożone w ciągu dnia wg tego samego schematu. Dzięki temu zyskasz kontrolę planując kolejne dni i łatwiej wyrobisz sobie nawyk “siadania do pracy” w określonych przedziałach czasowych.

Planując kolejny dzień pamiętaj, aby uwzględnić również przerwy – kilka minut na oderwanie głowy i przewietrzenie pokoju sprzyja efektywności. Dodatkowo przerwa obiadowa powinna znaleźć stałe miejsce w Twoim grafiku

Po zakończonym dniu pracy uprzątnij swoje biurko i wyjdź z pracy. Jeśli masz taką możliwość – wyjdź na spacer. Pozwoli to “wywietrzyć” z głowy myśli o zadaniach, którymi się dzisiaj zajmowałeś i przestroić się na życie prywatne. Jasno postawiona granica między pracą a czasem prywatnym pomoże Ci zachować równowagę. 

 

JAK WYGLĄDAM

Zmień piżamę nocną na piżamę do pracy zdalnej 😉 Oczywiście nie piszę tego tekstu siedząc w garsonce i pełnym makijażu, ale warto zastanowić się, jak wygląda nasz homeofficowy mundurek. Małe rytuały, jakim jest przygotowanie się do pracy, pomagają “przestroić” naszą głowę na aktywności, którymi będziemy się zajmować już za chwilę. Dodatkowo żadna niezapowiedziana wideokonferencja nie będzie powodem do paniki i szybkiego przebierania się.

 

Z KIM ROZMAWIAM

Pracując z domu nie mamy możliwości rzucenia pytania na openspace, pośmiania się z żartów kolegów czy załatwienia jakiegoś tematu na szybko przy ekspresie do kawy. O sytuacje, które kreowało biuro, pracując na home office musimy zadbać sami. Zastanów się, jak możesz to zrobić i pamiętaj, że masz do dyspozycji ogrom narzędzi, które pomogą Ci złapać się z kolegami z pracy. Dbając o te relacje sprawią, że utrzymasz poczucie bycia częścią zespołu i dzięki temu wpłyniesz na swoją motywację i dobre samopoczucie.

 

Może nie wszyscy jesteśmy stworzeni do pracy w ten sposób. Jednak wprowadzając kilka prostych zasad, będziemy w stanie sprawić, że taki tryb pracy będzie trochę bardziej komfortowy.

Zostaw Komentarz